Hitta din aktivitet i Frisksport
I frisksport finns aktiviteter inom idrott, friluftsliv, hälsa, och kultur. Det finns frisksportklubbar med olika aktiviteter på många platser i Sverige, och det finns olika aktiviteter i olika klubbar. Den gemensamma faktorn för alla är fokuset på glädje, gemenskap och frihet från tobak, alkohol och andra droger. På den här sidan kan du läsa mer om Frisksport. Välkommen att hitta din aktivitet hos oss!

Josefin Sahlberg
Verksamhetsutvecklare
INNEHÅLL
Genererar Innehållsförteckning
Aktiviteter
Vilka aktiviteter finns?
Aktiviteterna i Frisksport styrs av medlemmarnas intresse – så alla lokala klubbar har olika aktiviteter. På förbundsnivå anordnar vi många olika aktiviteter för alla åldrar. Här är ett urval av aktiviteter vi sysslar med just nu, i lokala klubbar eller på förbundsnivå. Möjligheterna är oändliga!

Paddling

Friluftsliv

Orientering

Volleyboll

Cirkus

Klättring

Skidor

Cykling

Cheerleading

Äventyr

Vinterbad

Trampolin

Träningspass

Promenader

Kulturträffar

Ungdomsträffar

Läger

Kurser
Klubbar
Var finns klubbar?
Det finns drygt 50 frisksportklubbar runt om i landet! Varje klubb har sin egen inriktning och det kan finnas olika aktiviteter. Några klubbar har flera hundra medlemmar, medan andra har ett femtiotal.
Vi jobbar för att människor i olika åldrar ska ha roliga aktiviteter att tillgå, utan prestationskrav och i en miljö fri från tobak, alkohol och andra droger.
Finns inte din favoritaktivitet i en frisksportklubb nära dig? Då kan du gå med i en annan klubb, längre bort, eller starta en egen aktivitet! Det mesta funkar hos oss!

Några aktiviteter
Några vanliga aktiviteter

Äventyr
Äventyrssport är häftigt! I Frisksport är äventyr en del av verksamheten och med “äventyr” menar vi aktiviteter som klättring, forspaddling, forsränning, och skärmflygning.
I vissa frisksportklubbar arrangeras äventyrsaktiviteter varje vecka och varje år arrangeras även lite större äventyrshelger med till exempel kajakpaddling eller forsränning på olika platser i landet.
Klubbar som har paddling finns till exempel i Stockholm, Värnamo, Motala och Norrköping. Klubbar som har klättring finns i Värnamo, Norrköping, Motala, Linköping, Ljungsbro och Katrineholm. Forspaddlingsaktivitet finns i Värnamo och Falun, och varje år välkomnar vi medlemmar från hela landet att åka på forsresa till Björbo.

Barngympa
Balansera, klättra, hoppa och kryp! Gympa för barn och/eller familjer är en vanlig frisksportaktivitet där barnen får utmana och utveckla balans och motorik tillsammans med andra i en lekfull miljö – helt utan krav på prestation.
Barngympa, eller Familjegympa, är en mycket populär i Frisksportklubbar då den engagerar hela familjen. Den här typen av verksamhet finns i till exempel Jönköping, Motala, Eskilstuna, Nyköping och Värnamo.

Cirkus
I många frisksportklubbar har cirkusaktiviteter fått en allt större del i programmet. Cirkusgrupper som tränar jonglering, att cykla på enhjuling, trampolin och tablå tränar för fullt runt om i landet. De flesta klubbar med cirkusverksamhet arrangerar ofta föreställningar där de visar upp vad de har lärt sig inför en entusiastisk publik. På vissa platser arrangeras det även cirkusskola där barn och ungdomar under en sommarvecka får chansen att lära sig cirkuskonster.
Cirkusverksamhet finns på många håll i landet, till exempel i Katrineholm, Trosa, Flen, Värnamo, Jönköping, Motala och Ljungsbro.

Träning
Träningspass, motionsgympa, styrketräning – det finns många olika typer av träningsaktiviteter inom Frisksport. Flera klubbar driver egna gym, vissa kör utmanade cirkelträning och andra motionerar tillsammans genom att gå promenader och cykla.
Klubbar med olika träningspass, löpning och andra motionsidrotter finns i Motala, Mölndal, Jönköping, Ljungsbro och Skillingaryd – men det finns många fler! I Motala och Luleå finns också gymverksamhet i klubben!

Trampolin
Till Sverige kom de första trampolinerna, eller studsmattorna som man sade då, i mitten av 50-talet. Olika frisksportklubbar har genom åren varit en betydelsefull del inom svensk trampolinsport. Ett stort antal klubbar har trampolin som veckoverksamhet och flera frisksportare har även tävlat (och vunnit) i SM. Det är roligt att hoppa trampolin oavsett om man är nybörjare eller tävlingsgymnast.
Trampolinträning finns i till exempel Mölnlycke, Jönköping, Motala, Trosa, Värnamo och Stehag. I Frisksportrörelsen arrangeras Riksmästerskap eller Lägermästerskap i trampolin på vårt årliga riksläger.

Orientering
Orientering är en kanonverksamhet då det kombinerar naturupplevelser, motionsidrott och hjärngympa som är svårslagen. Det är nog skälet till att den både är och har varit en viktig del av Frisksportrörelsens verksamhet under lång tid. Varje år arrangeras både riksmästerskap och lägermästerskap i samband med sommarens Frisksportläger. Många frisksportklubbar står som arrangörer eller medarrangörer för större tävlingar till exempel O-ringen.
Orientering är stort i Mölndals FK Herkules men också på fler håll i landet.

Volleyboll
Volleyboll är en av världens största lagidrotter och en klassisk idrott inom Frisksportrörelsen. Det finns frisksportklubbar som har haft lag som spelat på allra högsta elitnivå och även enskilda medlemmar som både spelar och har spelat i landslag och varit proffs. De senaste åren har “Kidsvolley” blivit en allt vanligare aktivitet i landets frisksportklubbar. Kidsvolley är spelformen för de yngsta volleybollspelarna som är enkelt att förstå, lära sig och komma igång att spela.
Regelbunden volleybollverksamhet finns till exempel i klubbar i Nyköping, Motala, och Mölndal. Flera andra klubbar har dock volleybollverksamhet då och då, till exempel Värnamo och Jönköping. Varje år under Frisksportrörelsens riksläger arrangeras volleybollturneringar för både vuxna och ungdomar.

Friluftsliv
Friluftsliv är en stor och viktig del inom frisksporten och genomsyrar en stor del av verksamheten. Många frisksportklubbar ordnar regelbundna friluftsaktiviteter som paddling, vandring och klättring och även på förbundsnivå ordnas årligen återkommande friluftsarrangemang.
De flesta av våra klubbar har någon friluftsaktivitet! Allt från tipspromenader i naturen varje vecka till skidresor varje år.

Och mer...
Inom Frisksportrörelsen bedrivs många olika aktiviteter inom framförallt friluftsliv, idrott och kultur. Det finns inget som begränsar vilka aktiviter klubb eller distrikt måste genomföra eller inte får genomföra. Så länge alla aktiviteter är fria från droger är det upp till den lokala klubben eller distriktet att arrangera aktiviteter som lockar nya och gamla medlemmar, beroende på vilka förutsättningar som finns. Kontakta din lokala frisksportklubb om du är intresserad av en aktivitet eller vill engagera dig som ledare och starta en ny!
Några ytterligare häftiga aktiviteter:
Tambourelli – stort i Stehags FK Tor
Parkour – stort i Linköping och i Motala, där man dessutom byggt en parkourpark
Skate – som i skate-anläggningen Hangaren i Linköping och i skateparken i Stehags FK Tor
Skärmflygning – en häftig aktivitet i Värnamo FK
Skogsninja – en unik naturaktivitet i Frisksport Falun
Mer info
Läs vidare
Läs mer om Frisksport och vår verksamhet!
Kontakta oss
Om Frisksport
Hitta din klubb
Vill du vara med?
Häng med oss du också! Bli medlem i en frisksportklubb!
Bli medlem
Hitta din klubb