Klubbar
HEM / Klubbar

Våra klubbar

Landets frisksportklubbar erbjuder en bredd av aktiviteter för alla åldrar. Här hittar ni allt från volleyboll och cirkusträning till bastubad och vandringar! Förutom klubbaktiviteter får alla våra medlemmar delta i rikstäckande arrangemang som förbundet ordnar under året.

Hitta din närmaste klubb i listan nedan för att se vilka aktiviteter som finns och hur du kan kontakta klubben. Många av våra klubbar har även en egen webbsida där du kan läsa mer om vad klubben har för träningar, aktiviteter och hur du anmäler dig.
Ewa Cernerud-Bormark
Förbundskanslist

INNEHÅLL

Genererar Innehållsförteckning

RELATERAT

Om Frisksport

Aktuellt

Kalender

Här finns vi

Landets alla klubbar

Alingsås

FK Hälsan

halsan@frisksport.se

Kontakt

Wivi-Anne Ohlsson
070-544 32 13

frisksport.se/halsan

Borås

Borås Frisksportklubb

boras@frisksport.se 

Kontaktperson

Per-Åke Persson
per-ake.persson@frisksport.se
033-255 558

frisksport.se/boras

Bromölla

Bromölla Frisksportklubb

bromolla@frisksport.se 

Kontaktperson

Johan Rosén
johan.rosen@frisksport.se
070-444 74 79

frisksport.se/bromolla

Eskilstuna

Eskilstuna Frisksportklubb

eskilstuna@frisksport.se 

Kontaktperson

Jeanette Folkegård
jeanette.folkegard@frisksport.se
073-566 06 86

frisksport.se/eskilstuna

Eslöv

Eslövs Frisksportklubb

eslov@frisksport.se

Kontaktperson
Bertil Freed
bertil.freed@frisksport.se
073-276 74 92

frisksport.se/eslov

Falköping

Frisksportklubben Falken &
Falken Frisksportungdom

falken@frisksport.se
falkenung@frisksport.se

Kontaktperson
Hans-Olof Carlson
hans-olof.carlson@frisksport.se
070-548 00 42

frisksport.se/falken

Flen

Frisksport Flen

flen@frisksport.se
Kontaktperson
Björn Friberg
bjorn.friberg@frisksport.se
070-655 67 67

frisksport.se/flen

Gnesta

Frisksportklubben Freja

freja@frisksport.se

Kontaktperson
Ted Modén
ted.moden@frisksport.se
070-270 14 28

frisksport.se/freja

Helsingborg

Helsingborgs Frisksportklubb

helsingborg@frisksport.se

Kontaktperson
Peter Bäckström
peter.backstrom@frisksport.se
076-816 00 41

frisksport.se/helsingborg

Hillerstorp

Frisksportklubben Myren

myren@frisksport.se

Kontaktperson
Berit Sandgren
berit.sandgren@frisksport.se
070-692 21 49

frisksport.se/myren

Holmsund

Holmsunds Frisksportklubb

holmsund@frisksport.se

Kontaktperson
Karl-Gunnar Miltsis
kalle.miltsis@frisksport.se
070-539 37 58

frisksport.se/holmsund

Hudiksvall

Frisksportklubben Hälsing

halsing@frisksport.se

Kontaktperson
Christer Körsbärskvist
christer.korsbarskvist@frisksport.se
070-530 79 18

frisksport.se/halsing

Järpås

Frisksportklubben Gripen &
Frisksportklubben Gripen Ungdom

gripen@frisksport.se
gripenung@frisksport.se

Kontaktperson
Gun Thorsson
gun.thorsson@frisksport.se
070-942 79 75

frisksport.se/gripen

Jönköping

Jönköpings Frisksportklubb

jonkoping@frisksport.se

Kontaktperson
Maria Ruther
maria.ruther@frisksport.se
070-897 69 90

frisksport.se/jonkoping

Karlshamn

Karlshamns Frisksportklubb

karlshamn@frisksport.se

Kontaktperson
Bengt Nilsson
bengt.nilsson@frisksport.se
070-820 82 05

frisksport.se/karlshamn

Karlstad

Karlstad Frisksportklubb

karlstad@frisksport.se

Kontaktperson
Sara Eriksson
sara.eriksson@frisksport.se
073-541 26 88

frisksport.se/karlstad

Katrineholm
Linköping

Linköpings Frisksportklubb

linkoping@frisksport.se

Kontaktperson

Roland Larsson
070-513 43 76
roland.larsson@frisksport.se

hangaren.org

Ljungsbro

Frisksport Ljungsbro &
Frisksport Ljungsbro Ungdom

ljungsbro@frisksport.se
ljungsbroung@frisksport.se

Kontakt

Elin Axstråle
elin.axstrale@frisksport.se
073-694 97 52

frisksport.se/ljungsbro

Luleå

Frisksportklubben Luleå

lulea@frisksport.se

Kontaktperson

Conny Hugman
conny.hugman@frisksport.se
070-322 52 96

frisksport.se/lulea

Malmö

Malmö Frisksportklubb

malmo@frisksport.se

Kontaktperson

Gertrud Martinsson
gertrud.martinsson@frisksport.se
070-201 25 01

frisksport.se/malmo

Motala

Motala Frisksportklubb &
Motala Frisksportungdom

motala@frisksport.se
motalaung@frisksport.se

Kontaktperson

Jesper Antonsson
jesper.antonsson@frisksport.se
073-043 61 62

frisksport.se/motala

Mölndal

Frisksportklubben Herkules

herkules@frisksport.se 

Kontaktperson

Agnetha Le Claire
agnetha.leclaire@frisksport.se
070-979 60 16

www.fkherkules.se

Mölnlycke

Mölnlycke Frisksportklubb

molnlycke@frisksport.se 

Kontaktperson

Ingwar Winberg
ingwar.winberg@frisksport.se
070-588 19 23

frisksport.se/molnlycke

 

Sjövalla Frisksportklubb &
Sjövalla Frisksportungdom

sjovalla@frisksport.se
sjovallaung@frisksport.se

Kontaktperson

Claes Green
claes.green@frisksport.se
070-375 19 76

idrottonline.se/SjovallaFK

Norrköping

Norrköpings Frisksportklubb &
Norrköpings Frisksportungdom

norrkoping@frisksport.se
norrkopingung@frisksport.se

Kontaktperson

Eilert Viking
eilert.viking@frisksport.se
070-377 00 59

frisksport.se/norrkoping

Nyköping

Nyköping Frisksportklubb

nykoping@frisksport.se

Kontaktperson

Lena Tholse
lena.tholse@frisksport.se
073-346 34 12

nykopingfrisksport.se

Skillingaryd

Frisksportklubben Skill

skill@frisksport.se

Kontaktperson

Mats Lindqvist
mats.lindqvist@frisksport.se
070-377 84 14

skillingarydsfk.se

Skillingaryds Frisksportklubb

skillingaryd@frisksport.se

Kontaktperson

Lotta Ryman
kansliet@skillingarydsfk.se

skillingarydsfk.se

Skövde

Skövde Frisksportklubb

Kontakta oss gärna för mer information om vår verksamhet eller besök vår webb:


Webb:
frisksport.se/skovde
E-post: skovde@frisksport.se

Stehag

Frisksportklubben Tor

tor@frisksport.se

Kontaktperson

Urban Larsson
urban.larsson@frisksport.se
070-247 25 65

fktor.se

Stigtomta

Frisksportklubben Stigen

stigen@frisksport.se

Kontaktperson

Kristina Hagfalk
kristina.hagfalk@frisksport.se
070-748 44 63

frisksport.se/stigen

Stockholm

Frisksportklubben Fyren

fyren@frisksport.se

Kontaktperson

Kerstin Malm
kerstin.malm@frisksport.se
08-437 641 34

frisksport.se/fyren

Frisksportklubben Ringen

ringen@frisksport.se

Kontaktperson
Viktor Haak
viktor.haak@frisksport.se
070-666 42 63

frisksport.se/ringen

Frisksportklubben Humlan

humlan@frisksport.se

Kontaktperson
Peter Hjortsten
peter.hjortsten@frisksport.se
070-666 42 63

frisksport.se/humlan

Stöde

Frisksportklubben Gnistan

gnistan@frisksport.se

Kontaktperson

Torbjörn Karlsson
torbjorn.karlsson@frisksport.se
070-382 00 77

frisksport.se/gnistan

Sävsjö

Frisksportklubben Sjö

sjo@frisksport.se

Kontaktperson

Eva-Mari Ohlsson
eva-mari.ohlsson@frisksport.se
0383-77 00 73

frisksport.se/sjo

Trosa

Trosa Frisksportklubb

trosa@frisksport.se

Kontaktperson

Rasmus Gustafsson
rasmus.gustafsson@frisksport.se
072-228 27 32

frisksport.se/trosa

Vadstena

Vadstena Frisksportklubb

vadstena@frisksport.se

Kontaktperson

Sofia Ramö
sofia.ramo@frisksport.se
070-779 67 45

frisksport.se/vadstena

Vetlanda

Vetlanda Frisksportklubb

vetlanda@frisksport.se

Kontaktperson

Mats Hultgren
mats.hultgren@frisksport.se
070-297 89 05

frisksport.se/vetlanda

Vimmerby

Frisksportklubben Apollo

apollo@frisksport.se

Kontaktperson

Anita Johansson
anita.johansson@frisksport.se
0495-603 16

frisksport.se/apollo

Värnamo

Värnamo Frisksportklubb &
Värnamo Frisksportungdom

varnamo@frisksport.se
varnamoung@frisksport.se

www.frisksport.se/varnamo

Åsele

Åsele Frisksportklubb

asele@frisksport.se

Kontaktperson

Sylve Holmgren
sylve.holmgren@frisksport.se
072-553 33 76

frisksport.se/asele

Örebro

Örebro Frisksportklubb

orebro@frisksport.se

Kontaktperson

Peter Eriksson
peter.eriksson@frisksport.se
070-747 01 21

frisksport.se/orebro

Regional indelning

Våra distrikt

Landets frisksportklubbar delas in i tio distrikt. Distrikten samlar närliggande klubbar för att samarbeta och ordna gemensamma arrangemang.

Här hittar du kontaktuppgifter till ditt närmaste distrikt. Några av våra distrikt har även en egen webbsida där du kan läsa mer om aktiviteter som erbjuds. Vissa klubbar tillhör inget frisksportdistrikt och räknas då som “fristående”.

Göteborgs frisksportdistrikt

frisksport.se/goteborg
goteborg@frisksport.se

Kontaktperson

Lena Johansson
lena.johansson@frisksport.se
070-931 99 41

Till distriktet hör följande klubbar:

Frisksportklubben Herkules
Mölnlycke Frisksportklubb
Sjövalla Frisksportklubb

Skånes frisksportdistrikt

frisksport.se/skane
skane@frisksport.se

Kontaktperson

Bertil Freed
bertil.freed@frisksport.se
073-276 74 92

Till distriktet hör följande klubbar:

Bromölla Frisksportklubb
Eslövs Frisksportklubb
Helsingborgs Frisksportklubb
Karlshamns Frisksportklubb
Malmö Frisksportklubb
Frisksportklubben Tor

Smålands frisksportdistrikt

frisksport.se/smaland
smaland@frisksport.se

Kontaktperson

Eva-Mari Ohlsson
eva-mari.ohlsson@frisksport.se
0383-77 00 73

Till distriktet hör följande klubbar:

Annebergs Frisksportklubb
Frisksportklubben Apollo
Frisksportklubben Framåt
Frisksportklubben Myren
Värnamo Frisksportklubb
Skillingaryds Frisksportklubb
Vetlanda Frisksportklubb

Smålands frisksportungdom

frisksport.se/smaland
smalandung@frisksport.se

Kontaktperson

Eva-Mari Ohlsson
eva-mari.ohlsson@frisksport.se
0383-77 00 73

Till distriktet hör följande klubbar:

Jönköpings Frisksportklubb
Frisksportklubben Sjö
Frisksportklubben Skill
Värnamo Frisksportungdom

Stockholms frisksportdistrikt

frisksport.se/stockholm
stockholm@frisksport.se

Kontaktperson

Keith Malm
keith.malm@frisksport.se
072-035 62 98

Till distriktet hör följande klubbar:

Frisksportklubben Fyren
Frisksportklubben Humlan
Frisksportklubben Ringen

Sörmlands frisksportdistrikt

frisksport.se/sormland
sormland@frisksport.se

Kontaktperson

Rasmus Gustafsson
rasmus.gustafsson@frisksport.se
072-228 27 32

Till distriktet hör följande klubbar:

Trosa Frisksportklubb
Frisksportklubben Freja
Nyköpings Frisksportklubb
Eskilstuna Frisksportklubb
Frisksport Flen

Västergötlands frisksportdistrikt

frisksport.se/vastergotland
vastergotland@frisksport.se

Kontaktperson

Hans-Olof Carlson
hans-olof.carlson@frisksport.se
070-548 00 42

Till distriktet hör följande klubbar:

Borås Frisksportklubb
Frisksportklubben Falken
Frisksportklubben Gripen
Skövde Frisksportklubb
Frisksportklubben Hälsan

Västergötlands frisksportungdom

frisksport.se/vastergotland
vastergotlandung@frisksport.se

Kontaktperson

Hans-Olof Carlson
hans-olof.carlson@frisksport.se
070-548 00 42

Till distriktet hör följande klubbar:

Falken Frisksportungdom
Frisksportklubben Gripen Ungdom

Östergötlands frisksportdistrikt

frisksport.se/ostergotland
ostergotland@frisksport.se

Kontaktperson

Emelie Malmborg
emelie.malmborg@frisksport.se
073-157 34 21

Till distriktet hör följande klubbar:

Frisksport Ljungsbro
Motala Frisksportklubb
Norrköpings Frisksportklubb

Östergötlands frisksportungdom

frisksport.se/ostergotland
ostergotlandung@frisksport.se

Kontaktperson

Emelie Malmborg
emelie.malmborg@frisksport.se
073-157 34 21

Till distriktet hör följande klubbar:

Frisksport Ljungsbro Ungdom
Linköpings Frisksportklubb
Motala Frisksportungdom
Norrköpings Frisksportungdom
Vadstena Frisksportklubb

Vill du vara med?

Häng med oss du också! Bli medlem i en frisksportklubb!

Bli medlem

Hitta din klubb