MEGA–kul aktivitetshelg

Årets MEGAhelg blev otroligt lyckad. Vi räknar 200 deltagare, vilket är fler än vi haft de senaste åren. Stort tack till alla ledare, logistikfixare, städare och mat-serverare som gjorde helgen möjlig.

Vår årliga aktivitetshelg hade även i år megamånga aktiviteter på schemat. Volleyboll, pingis, cheerleading, airtrack, SRT-klättring, trampolin, dmt, trampett, lekar, slackline, och jonglering i olika former. Många kom och deltog hela helgen och sov över, medan andra kom förbi en stund på dagen.

Arrangörerna är särskilt nöjda över den fantastiska stämningen under helgen.
– Det är så kul att se. Full aktivitet i hallarna och alla verkar glada och ha roligt, säger Karin Sahlberg, ordförande i Värnamo Frisksportungdom som anordnar helgen.

Nästa år planeras Megahelg igen. Vilka aktiviteter vil du se?

SÖK BLAND NYHETER:

HÅLL DIG UPPDATERAD

Senaste Nytt

Cheerleading-uppvisning i Sporthallen

Cheerleading-uppvisning i Sporthallen

Söndagen 2 juni kl 15 har Cheerleadingsektionen i Värnamo Frisksportklubb sommaruppvisning. Kom och titta på våra fantastiska lag: Twinkles, Sunset, Twilight, Darkness, Moonlight, Midnight, Blackout, Sky och Shade   Plats: Värnamo Sporthall - Östra...

läs mer
Öppet hus på vår klubbstuga Lerdala måndagar

Öppet hus på vår klubbstuga Lerdala måndagar

Vi kommer att ha öppet hus på Lerdala måndagar kl 17-19.30 maj-augusti, ingen anmälan behövs. Det är öppet för medlemmar, nya medlemmar är givetvis välkomna. Vid klubbstugan finns trampoliner, cirkusgrejor, linbana, klättervägg, kanoter, kajaker, paddelbrädor,...

läs mer
Snart Lerdala-säsong

Snart Lerdala-säsong

När vårvärmen kommer startar Lerdala-säsongen. Vi gör i ordning ute och inne. Håll utkik på webben och Facebook för mer info.

läs mer