Mer friluftsliv för alla! Svenskt Friluftsliv bjuder tillsammans med Riksförbundet Attention in till workshops för att öka kunskapen om NPF (neuropsykiatriska funktionsnedsättningar) och friluftsliv inom Svenskt Friluftslivs medlemsorganisationer, med målet att främja möjligheten för personer med NPF att utöva friluftsliv idag och i framtiden.
DATUM: Samma workshop erbjuds vid fyra olika tillfällen. Två tillfällen hålls dagtid, och två tillfällen hålls kvällstid. Anmäl dig till den som passar dig bäst.
• Måndag 16 november, klockan 18.00-20.00
• Onsdag 18 november, klockan 9.00-11.00
• Måndag 23 november, klockan 13.00-15.00
• Tisdag 24 november, klockan 18.00-20.00
PLATS: Digitalt via Teams (länk skickas i bekräftelsemail vid anmälan)
VEM KAN DELTA: Alla som är medlem eller anställd inom någon av Svenskt Friluftslivs medlemsorganisationer är välkomna. Det gäller också dig som är medlem i Svenska Frisksportförbundet eller någon av dess anslutna klubbar och distrikt. Inga förkunskaper krävs.
INNEHÅLL: Du kommer att få kunskap om kognitionsförmåga och hur det är att leva med NPF med fokus på friluftsliv. Du kommer få tips och exempel kring hur du kan bemöta andra människor, och vilka eventuella anpassningar som kan behövas för att friluftslivet ska vara tillgängligt.
Workshoparna utgår från Svenskt Friluftslivs framtagna material om NPF och friluftsliv, som finns publicerat på Svenskt Friluftslivs hemsida: Mer friluftsliv för alla – med rätt kunskap om NPF – Svenskt Friluftsliv.
FÖRELÄSARE: Jenny Kindgren är utbildningschef på Attention Utbildning. Hon är utbildad beteendevetare och har även studerat funktionsnedsättning och samhälle samt samtalsmetodik. Hon har mångårig erfarenhet av att utbilda och föreläsa inom neuropsykiatri. Jenny är också friluftsmänniska och utövar det mesta i naturen exempelvis långfärdsskridsko, MTB, vandring och paddling.
Jenny har även egen erfarenhet av NPF inom familjen.
ANMÄLAN: Görs via länken nedan senast 9 november 2026.
Anmäl dig här



