FK Herkules 90 år

Den 3 augusti 1933 bildades FK Herkules, Sveriges äldsta Frisksportklubb. Många samlades för att fira 90-årsjubileet vid Herkulesgården Mölndal, där klubben har sin bas.

Firandet startade med femkamp med roliga och utmanande grenar. Tävlingen följdes av tipspromenad och grillade hamburgare. Under middagen hölls tal och gästerna fick höra berättelser från klubbens långa historia. Det bjöds också på tårta med mönster av orienteringskarta och klubbens emblem.

Dagen till ära hade många medlemmar tagit på sig gamla klubbdräkter vilket gav många goda minnen och skratt. I Mölndal är frisksportklubben välkänd och bland aktiviteterna finns orientering, barngympa och löpträning.

– Det känns hedersamt att vara ordförande i en så fin förening. Det känns fantastiskt att en klubb som drivs helt ideellt kan hålla i så många år. Vår inriktning är att vi ska vara en klubb för alla och att man ska kunna vara med och idrotta hela livet, säger Jan Adolfsson som är klubbens ordförande.

SÖK BLAND NYHETER:

HÅLL DIG UPPDATERAD

Fler nyheter

Fritidskortet införs

Fritidskortet införs

Fler unga ska ha tillgång till fritidsaktiviteter! Så tycker regeringen, som nu inför ett "fritidskort". Det handlar om ett slags värdekort som alla...

läs mer
Digitala träffar

Digitala träffar

Önskar du som har ett förtroendeuppdrag i Frisksport mer utbyte mellan andra frisksportklubbar/distrikt och kanske en inspirationsboost? Varje månad...

läs mer
Solig friluftshelg!

Solig friluftshelg!

Den 24-26 maj samlades 75 deltagare mellan 4 och 80 år för friluftskommitténs friluftshelg utanför Värnamo. Helgen bjöd på paddling runt de många...

läs mer