FK Herkules 90 år

Den 3 augusti 1933 bildades FK Herkules, Sveriges äldsta Frisksportklubb. Många samlades för att fira 90-årsjubileet vid Herkulesgården Mölndal, där klubben har sin bas.

Firandet startade med femkamp med roliga och utmanande grenar. Tävlingen följdes av tipspromenad och grillade hamburgare. Under middagen hölls tal och gästerna fick höra berättelser från klubbens långa historia. Det bjöds också på tårta med mönster av orienteringskarta och klubbens emblem.

Dagen till ära hade många medlemmar tagit på sig gamla klubbdräkter vilket gav många goda minnen och skratt. I Mölndal är frisksportklubben välkänd och bland aktiviteterna finns orientering, barngympa och löpträning.

– Det känns hedersamt att vara ordförande i en så fin förening. Det känns fantastiskt att en klubb som drivs helt ideellt kan hålla i så många år. Vår inriktning är att vi ska vara en klubb för alla och att man ska kunna vara med och idrotta hela livet, säger Jan Adolfsson som är klubbens ordförande.

SÖK BLAND NYHETER:

HÅLL DIG UPPDATERAD

Fler nyheter

Gunde dansar nyktert

Gunde dansar nyktert

Gunde Svan är en av världens bästa skidåkare genom tiderna. Han har valt att leva sitt liv helt utan alkohol.Tidningen Frisksport nr 1 2024. För...

läs mer
Padelträff i Mölnlycke

Padelträff i Mölnlycke

I januari bjöds padelspelande frisksportare in till Mölnlycke för den första padelträffen någonsin och träffen blev fullbokad.Tidningen Frisksport...

läs mer
Spela Roll!

Spela Roll!

Vart femte barn i Sverige har någon gång under uppväxten minst en förälder med alkoholproblem, detta enligt en rapport från CAN. Det är 430...

läs mer